TÜKENDİ!

Murat Bozdoğan - Melek Bozdoğan

Okul Öncesi İçin Elif Be


Henüz konuşamıyor olsa bile 3 yaşında bir çocuk Elif Be eğitimine başlatılabilir.

Okul öncesi dönemde, çocuklara Elif Be eğitimi verilmesi ve Kur’an-ı Kerîm okutulması, onların hem manevi dünyalarına katkıda bulunmakta, hem de zihinsel gelişimlerini desteklemektedir. Bu dönemde Kur’an-ı Kerîm okumayı öğrenen çocukların, okul döneminde okuma-yazma öğrenme süreci önemli ölçüde kısalmakta, farklı derslerin anlaşılması ve öğrenilmesi kolaylaşmaktadır.
Henüz konuşamıyor olsa bile 3 yaşında bir çocuk Elif Be eğitimine başlatılabilir. Çünkü böyle bir çocuk, nesneleri birbirinden ayırabildiği gibi harfleri de birbirinden ayırabilir. Konuşmaya başladığında ise önceden tanıdığı harfleri seslendirmeye başlar. Başlangıçta E, BE, ME gibi her çocuğun kolayca söyleyebileceği birkaç harf belirlenip, söylenen harfi okuması değil, eliyle göstermesi istenebilir. Sonra bu harflere yenileri eklenerek eğitime devam edilebilir.
3-4 yaşında bir çocuk 4-5 aylık eğitimle, 5-6 yaşındaki bir çocuk ise 1-2 aylık eğitimle Kur’an-ı Kerim okumaya başlayabilir. Ancak bu yaşlardaki bir çocuğun uzun süre ilgisini herhangi bir konu üzerinde yoğunlaştırması mümkün değildir. Bu yüzden eğitim tamamlanıncaya kadar ilginin canlı kalmasını sağlayacak yöntemlerin uygulanması zorunludur.
Çocukta ilginin sürekliliğini sağlayacak bazı yöntemler şunlardır:
• Eğitim süresince sadece kitap kullanılmamalı, her konu için ayrı etkinlikler hazırlanmalı, farklı eğitim materyalleri kullanılmalı, bilgisayar programlarından faydalanılmalıdır. Eğitimin oyuna ve eğlenceye dönüşmesi sağlanmalıdır.
• Kesme yapıştırma türü etkinlikler bir seferde hazırlanıp çocuğa verilmemeli hazırlık aşamasında da okumasına ve öğrenmesine imkan verilmelidir.
• Evde CD’den kısık sesle Kur’an-ı Kerim dinletilmesi hem çocuğun mahreçleri doğru çıkarmasını sağlar, hem de önceden dinleyerek aşina olduğu kelimeleri okuduğunda ilgisinin artmasına neden olur. Ayrıca sureleri daha kolay ezberlemesine yardımcı olur.
• Günlük hayatta kullandığı Türkçe kelimelerin Arapça harflerle yazılması ve okutulması çocuğun ilgisini artıran çok önemli bir faktördür. Türkçe kelimelerle birlikte konuyla ilgili resimlerin kullanılması da çocuk için ilgi çekicidir.
• Yeni bir konuya başlanıldığında, ilk zamanlarda çocuğa nasıl okuyacağı ile ilgili fazla teorik bilgi verilmemeli, harflerin renklerine dikkat çekilmelidir. Örneğin med harfleri öğretilirken renkli harflerin uzun okunacağı söylenmelidir.
• Çocuğun aynı yaştaki başka çocuklarla yarış ortamına girmesi sağlanmalıdır.
• Uygun aralıklarla ödüllendirme ile zayıflayan ilginin yeniden canlanması sağlanmalıdır.
• Kur’an eğitimi tamamlandığında çocuğun arkadaşları çağrılarak kutlama yapılmalıdır.

Kitabı uygulayacak anne, baba, eğitimci ve çocuklara başarılar dileriz.


Murat BOZDOĞAN - Melek BOZDOĞAN

Adı Okul Öncesi İçin Elif Be  
ISBN 978-605-4877-22-5  
Barkod 9786054877225  
Fiyat TÜKENDİ!
Yayın No 3  
Dizi Kur'an-ı Kerim  
Sayfa 180  
Baskı 1. Basım Eylül 2014, İstanbul  
Cilt Amerikan Bristol 250 gr.  
Kağıt 1. Hamur 90 gr.  
Boyut 21.0x29.7 cm  
Yazar Murat Bozdoğan- Melek Bozdoğan  
Hazırlayan -  
Editör -  
G.Yayın Kordinatörü Ünsal Ünlü  
Yayın Yönetmeni -
Kapak Murat Acar
Kapak Resmi Murat Bozdoğan  
Uygulama Murat Acar
Düzelti Naile Aksay Ünlü  
Baskı ve Cilt Tunçel Matbaacılık  
Kitap ile ilgili haberler

Bu kitabı nereden alabilirim?

 

YORUMLAR
YORUM YAPIN
Ad Soyad  
Mail Adresi    
Yorumunuz