Okur Kitaplığı Kitap Listesi

Derya Çelik - Benim Dünyam / Şiir
14 Ekim Pazartesi 2013, 92 sayfa

“Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur.” Cicero

. . .
“Derken sen de hızla büyüyeceksin
Ellerinde yeşerecek ümitlerin
Rüya da olsa isteklerin
Yakalamak için peşinden koşacaksın
Ama sana yakışanı her zaman yapacaksın”

Valizleri odaya bıraktıktan sonra hemen otobüse bindik ve Sultanahmet’e gittik. Burada topluca çektirdiğimiz fotoğra- fın ardından Sultanahmet’in karşısında yer alan Ayasofya’ya gittik. Gerçekten görülmeye değer bir yerdi. Ayasofya’da bir daire vardı. Bu daireyi elinle tam çevirebilirsen herhangi bir dileğin kabul oluyormuş. Bize rehberlik eden kişi bu daireyi çevirdiğini ve evlenmeyi dilediğini, bir ay sonra da evlendi- ğini söyleyince birçoğumuz daireyi çevirebilmek için sıraya girdik.39,00 TL (KDV muafiyetli)
Gül Tanrıverdi - Ruhum Seni Tanıyor / Öykü
24 Ekim Pazartesi 2016, 120 sayfa

Gül Tanrıverdi, duyguların uç verdiği yerlere dokunuyor ve orada bizim göremediğimiz yerleri bize de gösteriyor. Tanrıverdi’nin dilinin en bariz vasfı ise “berrak” oluşu. Ruhum seni tanıyor, bireyin kendi içindeki derin yalnızlıkları irdeleyen, hayata dair samimi, sıcak hikâyeler…
Recep Seyhan

Tanrıverdi’nin öykü yolculuğu, derinleşerek sürüyor.
Bu öyküler, gerçekten samimi, yaşanmış izlenimi veren, gerçek olmayan boyutlarıyla da son derece gerçekçi ve inandırıcı.
Tanrıverdi, artık öykücülüğümüzde bir isim olarak, bir dil dünyası ve kendine özgü anlatım olarak belirginleşiyor.
Sadık Yalsızuçanlar43,50 TL (KDV muafiyetli)
Sevda Deniz K. - Sen Uyurken / Öykü
24 Ekim Pazartesi 2016, 96 sayfa

Bunu, o kadar sade bir anlatımla yapıyor ki… Birkaç kelimeden oluşan, bazen iki kelimeden, hatta tek sözcükten ibaret cümlelerle muazzam bir dünyayı resmedebiliyor. Büyük kentin insanı nasıl yalnız bıraktığını, insanların birbirine nasıl yabancılaştığını, başkasının derdiyle dertlenmenin değerini, ‘şeytanın ayrıntıda gizli olduğu’ algısıyla çarpıcı biçimde anlatabiliyor. Sevda Deniz K’nın öyküleri, modern Türk öykücülüğü içinde kendine özgü bir dil ve dünya oluşturabilme nüvesi taşıyor.
Sadık Yalsızuçanlar

Sevda Deniz K. öykülerinde varlığı örselenmiş, kendi içinde yaşayan yalnız insanların dünyasına eğiliyor, o dünyanın bilinmezlerini öykü diliyle teşrih masasına yatırıyor. Bu öyküleri okumak kolay olabilir; ancak öykülerin bizi götürdüğü dünyanın içinden çıkmak o kadar kolay değildir. Sevda Deniz K. bu ilk kitabıyla modern öykünün hızla gelişen duraklarında kendisine bir alan açmaya çalışıyor.
Recep Seyhan39,00 TL (KDV muafiyetli)
Ahmed Ali İslamoğlu - Zoraki Kâtib / Deneme
24 Ekim Pazartesi 2016, 200 sayfa

Herşey olabileceğinin farkına varmış lâkin
hiçbir şey olamamış. Zavallı Kâtib Bey'in
Muhteşem Hayâtı!..

65,00 TL (KDV muafiyetli)
Behçet Ulaş Alıcıoğlu - Güzel Susuşların Adamı / Öykü
13 Ekim Cuma 2017, 96 sayfa

Güzel Susuşların Adamı’nda yalnızlık, kimsesizliğin dramasıdır…
Güzel Susuşların Adamı, suskunluğun, sessizliğin ve bilgeliğin estetiğidir…
Güzel Susuşların Adamı, kimsesizlik ve yalnızlık özelinde dolaylı yoldan kimsesizlerin kimsesi Allah’a bir sığınıştır…
Güzel Susuşların Adamı, Behçet Ulaş Alıcıoğlu’nun edebiyat dünyasına yönelik ilk sözleri, ilk ses verme biçimi ve ilk göz ağrısıdır…


39,00 TL (KDV muafiyetli)
Erdal Şahin - Salyangoz Satıcısı /
28 Eylül Pazartesi 2020, 92 sayfa

Belki bu vesileyle annesine hediye olarak çok almak isteyip de alamadığı ve anne-sinin çok sevdiği kadife renkli fistanı alır hediye ederdi. Bunun için sabahın erken saatlerinde çantasını alıyor, köyün yemyeşil bayırlarında çayır ve tarlalarında salyangoz toplamaya gidi-yordu. Salyangoz toplayıp satma işi günler haftalar sürerdi.”


39,00 TL (KDV muafiyetli)
İbrahim Bilgin - Oy'un Büyük /
06 Ocak Pazartesi 2020, 96 sayfa

Okumaktan büyük zevk aldığım, Türkiye’de siyasetin ve siyasetçinin hangi aşamalardan geçtiğini gerçek tecrübelerle anlatan bu kitabın, okuyucuyu yalın ve anlaşılır bir dil ile buluşturması da dikkat çekiyor. Özellikle gençlerin, siyasette bulunmak isteyenlerin ve aktif siyasetin içinde yer alanların mutlaka okumasını gerektiğini düşünüyorum.
Bu eserin, okuyan herkes için bir kılavuz niteliği taşıyacağına ve hafızalarda etki bırakacağına inanıyorum.

Dr. Faruk Özlü
65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı
Düzce Belediye Başkanı 39,00 TL (KDV muafiyetli)
İbrahim Bilgin - Küçük Şehrin Büyük Hikâyesi Akçakoca / Öykü
01 Şubat Salı 2022, 128 sayfa

Akçakoca, tarihe not düşen mazisi, varlığına değer katan masmavi deniziyle ön plana çıkmış, denizden doğup denizde batan güneşiyle Karadeniz'in incisi olmuştur. Dünya'da yaşanan bütün savaşlar, özünde güzel bir yemek yemek için çıkmıştır. Akçakoca’da kayda değer savaş olmuş mu bilmiyorum ama, deniz manzarası eşliğinde, lezzetli mutfağından çıkan balık çeşitlerini tatmak için gelen misafirlerin sayısı, Malazgirt'te savaşan Alparslan'ın askerlerinden kat kat fazladır.
Koç Baba'dan Ahmet Dede'ye, Turizm Derneği'nden, Bülent Ecevit'in köşe yazılarına, inci gibi kumsallarından fındık ticaretine kadar büyük hikâyeleri okudukça, siz de küçük gibi görünen bu şirin sayfiye kasabasına âşık olacaksınız ve AŞKÇAKOCA olarak anacaksınız.
Okudukça tanıyacağınız ve tanıdıkça seveceğiniz Karadeniz Bölgesi'nin cennet köşelerinden biri olan Akçakoca’ya şimdiden hoş geldiniz.


44,00 TL (KDV muafiyetli)